CDQ2A80-250DCZ-M9PM
Product ID:392404
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80-250DCZ-M9PM
Key Features
  • 1Double-acting design ensures efficient and reliable operation in both directions.
  • 2Built-in magnet enables easy integration with position sensors for precise control.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for accurate position detection (PNP, 3-wire).
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact noise and extends cylinder lifespan.
  • 54-sided auto switch mounting groove provides flexible installation options.
Product Details
CDQ2A80-250DCZ-M9PM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cushion
With Rubber Bumper
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 250 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm