CDQ2A80-35DCZ-J79WS
Product ID:392895
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80-35DCZ-J79WS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 280mm bore size and 35mm standard stroke for robust performance.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Rubber bumper option for reduced impact and noise during operation.
  • 5Versatile mounting options with tapped ends for flexible installation.
Product Details
CDQ2A80-35DCZ-J79WS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm