CDQ2A80-35DZ-M9PL4
Product ID:392833
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80-35DZ-M9PL4
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 280 mm bore size and 35 mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 44-sided auto switch mounting groove (for 桅32-桅100) for flexible installation.
  • 53-wire (PNP) configuration with 3m lead wire for versatile connectivity.
Product Details
CDQ2A80-35DZ-M9PL4
Number Of Auto Switches
4 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 35 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm