CDQ2A80-40DMZ-A73CL
Product ID:300935
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80-40DMZ-A73CL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 280mm bore size and 40mm standard stroke for robust performance.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V).
  • 4Rod end male thread (M) for secure mounting and compatibility.
  • 5Durable pneumatic design with Rc/M threaded ports for efficient airflow.
Product Details
CDQ2A80-40DMZ-A73CL
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Bore Size
Bore Size 80 mm