CDQ2A80-60DMZ-M9N
Product ID:384057
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2A80-60DMZ-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 280mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for precise and durable operation.
  • 4Both ends tapped style for versatile mounting options in various setups.
  • 53-wire (NPN) auto switch with 0.5m lead wire for easy integration into control systems.
Product Details
CDQ2A80-60DMZ-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm