CDQ2A80R-30DMZ
Product ID:301041
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2A80R-30DMZ
Key Features
  • 180mm bore size for powerful and precise linear motion.
  • 2Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 3NBR seal (nitrile rubber) ensures water resistance and durability.
  • 4Standard 30mm stroke for versatile industrial applications.
  • 5Rod end male thread for secure and flexible mounting options.
Product Details
CDQ2A80R-30DMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
Φ20,Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Water Resistant Cylinders
NBR Seal (Nitrile Rubber)
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 80 mm