CDQ2AS40-30DCMZ-XC88
Product ID:384401
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AS40-30DCMZ-XC88
Key Features
  • 140mm bore size for robust performance in industrial applications.
  • 2Double-acting action ensures efficient bidirectional operation.
  • 3Anti-lateral load design enhances durability and stability.
  • 4Rubber bumper cushioning reduces impact and noise during operation.
  • 5SUS304 rod material provides excellent corrosion resistance.
Product Details
CDQ2AS40-30DCMZ-XC88
ParameterValueParameterValue
Rod Material
SUS304
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option 2
Rod End Male Thread
Cushion
Rubber Bumper
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 40 mm