CDQ2AS50-10DCZ
Product ID:300918
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2AS50-10DCZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 250mm bore size provides strong and reliable linear motion.
  • 3Standard 10mm stroke for precise and compact operation.
  • 4Both ends tapped style allows flexible mounting options.
  • 54-sided auto switch mounting groove for convenient sensor installation.
Product Details
CDQ2AS50-10DCZ
Body Option
Standard
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 50 mm