CDQ2B100-10+0DCZ-XC11
Product ID:384305
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100-10+0DCZ-XC11
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and reliable position detection.
  • 2100mm bore size provides high force output for demanding applications.
  • 3Dual stroke marks allow for precise adjustment and repeatable positioning.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Rubber bumper included for shock absorption and extended cylinder life.
Product Details
CDQ2B100-10+0DCZ-XC11
Made To Order
Dual Stroke Cylinder/Single Rod Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Standard Stroke 0 mm
Dual Stroke Mark
Dual Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm