CDQ2B100-10DMZ-XC91
Product ID:384172
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B100-10DMZ-XC91
Key Features
  • 1100mm bore size for powerful and precise linear motion control.
  • 2Double-acting design ensures efficient operation in both directions.
  • 3Rod end male thread (S45C material) for secure and durable mounting.
  • 4Through-hole mounting style for easy and standard installation.
  • 5Optional auto-switch compatibility (4-side groove) for enhanced automation.
Product Details
CDQ2B100-10DMZ-XC91
ParameterValueParameterValue
Rod Material
S45C
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Double Acting
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 100 mm