CDQ2B100-15DZ-A73L
Product ID:300896
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100-15DZ-A73L
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2100mm bore size and 15mm standard stroke for robust performance.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V).
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor placement.
Product Details
CDQ2B100-15DZ-A73L
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 100 mm