CDQ2B100-5DZ-M9BVSAPC
Product ID:392924
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B100-5DZ-M9BVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation and reliable operation.
  • 3100mm bore size and 5mm standard stroke for high-force, compact motion control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and versatile installation.
  • 5Pre-wired connector and indicator light simplify setup and monitoring.
Product Details
CDQ2B100-5DZ-M9BVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 100 mm