CDQ2B12-10DMZ-XC36
Product ID:392893
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-10DMZ-XC36
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 212mm bore size with 10mm standard stroke for precise linear motion.
  • 3Rod end male thread (M) for versatile mounting and integration.
  • 4Through-hole mounting style (B) for secure and stable installation.
  • 5Boss in rod side (XC36) for enhanced durability and customization.
Product Details
CDQ2B12-10DMZ-XC36
Made To Order
With Boss In Rod Side
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm