CDQ2B12-10TMZ-M9BVLS
Product ID:384631
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-10TMZ-M9BVLS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 10mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Single-acting, spring-extend design ensures quick return and reliable performance.
  • 5Through-hole mounting style and male rod end thread for versatile installation options.
Product Details
CDQ2B12-10TMZ-M9BVLS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm