CDQ2B12-10TZ-M9NVSAPCS
Product ID:384370
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-10TZ-M9NVSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing in automation systems.
  • 212mm bore size with 10mm standard stroke for compact and precise motion control.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired connector for easy installation and setup.
  • 4Single-acting, spring-extend design ensures quick return and efficient operation.
  • 5Versatile mounting options with through-hole design for flexible integration.
Product Details
CDQ2B12-10TZ-M9NVSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Extend
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm