CDQ2B12-20DCMZ-XC6
Product ID:384151
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B12-20DCMZ-XC6
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 212mm bore size and 20mm standard stroke for precise linear motion.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for improved shock absorption and mounting flexibility.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for versatile sensor installation options.
Product Details
CDQ2B12-20DCMZ-XC6
Made To Order
Retaining Ring,Piston Rod,Rod End Nut Made of Stainless Steel
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm