CDQ2B12-20DCZ-A93VL
Product ID:392723
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DCZ-A93VL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size with 20mm standard stroke for compact and efficient operation.
  • 3Includes rubber bumper for shock absorption and extended lifespan.
  • 4Reed auto switch (DC24V/AC100V) with indicator light for easy monitoring.
  • 5Versatile mounting options with through-hole design for flexible installation.
Product Details
CDQ2B12-20DCZ-A93VL
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm