CDQ2B12-20DMZ-F7PS
Product ID:392548
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DMZ-F7PS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 20mm standard stroke for compact yet powerful operation.
  • 3Solid-state auto switch with PNP output for reliable signal transmission.
  • 4Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible installation.
Product Details
CDQ2B12-20DMZ-F7PS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm