CDQ2B12-20DZ-A73LS
Product ID:300936
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DZ-A73LS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Compatible with DC24V and AC100V, offering flexible voltage options.
Product Details
CDQ2B12-20DZ-A73LS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm