CDQ2B12-20DZ-J79WL
Product ID:300940
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DZ-J79WL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 212mm bore size and 20mm standard stroke for compact yet powerful performance.
  • 32-color solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring.
  • 4Durable construction with through-hole mounting for secure installation.
  • 53m lead wire and DC24V compatibility for flexible integration in automation systems.
Product Details
CDQ2B12-20DZ-J79WL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm