CDQ2B12-20DZ-L
Product ID:384515
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DZ-L
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 20mm stroke for compact and efficient operation.
  • 3Through-hole mounting style for easy and secure installation.
  • 4Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor placement.
  • 5Shipped with mounting bolts for quick and hassle-free setup.
Product Details
CDQ2B12-20DZ-L
Auto Switch
Without Auto Switch
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm