CDQ2B12-20DZ-L-M9NWVL
Product ID:393195
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DZ-L-M9NWVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 53-wire (NPN) perpendicular auto switch with 3m lead wire for flexible connectivity.
Product Details
CDQ2B12-20DZ-L-M9NWVL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm