CDQ2B12-20DZ-XB9
Product ID:300944
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-20DZ-XB9
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 212mm bore size with 20mm standard stroke for compact yet powerful operation.
  • 3Low-speed cylinder (10-50 mm/s) ensures smooth and precise motion control.
  • 4Through-hole mounting style (standard) for versatile installation options.
  • 5Auto switch mounting grooves on multiple sides for flexible sensor integration.
Product Details
CDQ2B12-20DZ-XB9
Made To Order
Low Speed Cylinder (10 to 50 mm/s)
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm