CDQ2B12-30DMZ-XC8
Product ID:384485
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-30DMZ-XC8
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Adjustable stroke cylinder (XC8) for customizable extension and retraction.
  • 4Rod end male thread (M) for easy and secure mounting.
  • 5Auto switch mounting groove on multiple sides for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2B12-30DMZ-XC8
Made To Order
Adjustable Stroke Cylinder/Adjustable Extension Type
Number Of Auto Switches
2 pcs. Or None
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm