CDQ2B12-30DZ-L-M9PWMAPC3
Product ID:384580
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-30DZ-L-M9PWMAPC3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 212mm bore size and 30mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Pre-wired 3-wire PNP auto switch with 2-color indicator for easy installation.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5Shipped with mounting bolts for quick and hassle-free setup.
Product Details
CDQ2B12-30DZ-L-M9PWMAPC3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Mounting Bolt
Shipped Together
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 12 mm