CDQ2B125-40DCZ-F7P
Product ID:301049
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B125-40DCZ-F7P
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 2125mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 3Solid-state auto switch (PNP) with indicator light for easy monitoring.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 5Standard 40mm stroke ensures consistent and precise linear motion.
Product Details
CDQ2B125-40DCZ-F7P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 125 mm