CDQ2B125-50DCZ-M9BZ
Product ID:301068
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B125-50DCZ-M9BZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2125mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 3Solid-state auto switch with 5m lead wire ensures durable and flexible installation.
  • 44-sided auto switch mounting groove offers versatile sensor placement options.
  • 5Standard 50mm stroke for consistent and precise linear motion control.
Product Details
CDQ2B125-50DCZ-M9BZ
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 125 mm