CDQ2B12-5DZ-L-M9PVMAPC
Product ID:384003
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B12-5DZ-L-M9PVMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 212 mm bore size and 5 mm standard stroke for precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable attachment.
  • 5Shipped with mounting bolts for quick and hassle-free setup.
Product Details
CDQ2B12-5DZ-L-M9PVMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm