CDQ2B12-5DZ-M9NVSAPCS
Product ID:384496
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B12-5DZ-M9NVSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2Compact 12 mm bore size with a standard 5 mm stroke for space-saving applications.
  • 3Pre-wired solid-state auto switch (M8-3 pin) with indicator light for easy installation.
  • 4Versatile mounting options with through-hole design for flexible integration.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports for reliable pneumatic performance.
Product Details
CDQ2B12-5DZ-M9NVSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 12 mm