CDQ2B125TN-40DCMZ-M9PSAPC
Product ID:392635
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B125TN-40DCMZ-M9PSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2125mm bore size and 40mm standard stroke for versatile applications.
  • 3NPT port thread type ensures secure and leak-free connections.
  • 4Solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy integration.
  • 5Pre-wired with a 0.5m lead wire and supports DC5V, 12V, and 24V for flexible power options.
Product Details
CDQ2B125TN-40DCMZ-M9PSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 40 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 125 mm