CDQ2B140-100DCZ-M9NL
Product ID:384259
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B140-100DCZ-M9NL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2140mm bore size and 100mm stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output for reliable and durable operation.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible installation options.
  • 53m lead wire and DC5V-24V compatibility for versatile power supply integration.
Product Details
CDQ2B140-100DCZ-M9NL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 100 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 140 mm