CDQ2B140-50DCZ-M9N
Product ID:384060
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B140-50DCZ-M9N
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 2140mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 350mm standard stroke ensures precise and consistent linear motion.
  • 4Solid-state auto switch (NPN) with indicator light for easy monitoring and control.
  • 54-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2B140-50DCZ-M9N
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 140 mm