CDQ2B140TN-75DCMZ
Product ID:300888
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B140TN-75DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and precise positioning.
  • 2140mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 3NPT port thread ensures secure and leak-free connections.
  • 475mm standard stroke provides optimal movement for various tasks.
  • 5Rod end male thread and 4-side auto switch groove for versatile mounting.
Product Details
CDQ2B140TN-75DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
NPT
Bore Size
Bore Size 140 mm