CDQ2B160-20DCMZ-M9P
Product ID:384624
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-20DCMZ-M9P
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2160mm bore size provides strong force output for heavy-duty applications.
  • 3Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 4Rod end male thread (M) ensures secure and versatile mounting options.
  • 54-sided auto switch mounting groove allows flexible sensor placement.
Product Details
CDQ2B160-20DCMZ-M9P
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm