CDQ2B160-300DCZ-M9BWVSAPCS
Product ID:392505
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-300DCZ-M9BWVSAPCS
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2160mm bore size and 300mm standard stroke for high-force applications.
  • 32-color indicator solid-state auto switch with M8-3 pin connector for easy installation.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible sensor positioning.
  • 5Pre-wired 0.5m lead wire and DC24V compatibility (10~28V range) for quick setup.
Product Details
CDQ2B160-300DCZ-M9BWVSAPCS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm