CDQ2B160-300DCZ-M9NM
Product ID:392631
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-300DCZ-M9NM
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 2160mm bore size and 300mm stroke for high-force linear motion applications.
  • 3Solid-state auto switch (M9NM) with NPN output for reliable signal transmission.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
  • 5Standard rod-end female thread for easy integration with machinery.
Product Details
CDQ2B160-300DCZ-M9NM
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 300 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm