CDQ2B160-50DCMZ-M9BL
Product ID:392914
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-50DCMZ-M9BL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 2160mm bore size ensures high force output for demanding tasks.
  • 3Standard 50mm stroke provides consistent and reliable linear motion.
  • 4Solid-state auto switch with indicator light for easy monitoring and control.
  • 5Rod end male thread and 4-sided mounting groove for versatile installation options.
Product Details
CDQ2B160-50DCMZ-M9BL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm