CDQ2B160-50DCMZ-M9BWL
Product ID:384306
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B160-50DCMZ-M9BWL
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable sensor detection and positioning.
  • 2160mm bore size provides high force output for heavy-duty applications.
  • 350mm standard stroke ensures precise and consistent linear motion.
  • 42-color indicator auto switch with solid-state technology for easy monitoring.
  • 5Rod end male thread (M) and 4-side mounting groove (Z) for versatile installation.
Product Details
CDQ2B160-50DCMZ-M9BWL
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 50 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm