CDQ2B160-75DCZ-M9PZ3
Product ID:384215
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B160-75DCZ-M9PZ3
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and reliable operation.
  • 2160mm bore size and 75mm standard stroke for robust performance in industrial applications.
  • 3Equipped with 3 solid-state auto switches (PNP) with indicator lights for enhanced control.
  • 44-sided auto switch mounting groove for flexible sensor placement.
  • 55m lead wire and wide voltage range (DC4.5~28V) for easy integration and versatility.
Product Details
CDQ2B160-75DCZ-M9PZ3
Number Of Auto Switches
3 Pcs.
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), In-line, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 160 mm