CDQ2B16-10DMZ-F7NVL
Product ID:300947
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-10DMZ-F7NVL
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 10mm standard stroke for compact yet powerful operation.
  • 3Solid-state auto switch with NPN output (3-wire) for reliable signal transmission.
  • 4Rod end male thread (M) for easy and secure mounting in various applications.
  • 5Durable construction with Rc/M thread ports and through-hole mounting (standard).
Product Details
CDQ2B16-10DMZ-F7NVL
Auto Switch
Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (NPN), Perpendicular, Lead Wire :3m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm