CDQ2B16-15DFCMZ-M9PWVZ
Product ID:384064
Updated: 2026/5/12
SMC CDQ2B16-15DFCMZ-M9PWVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 15mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring.
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Includes rubber bumper and boss in head side for enhanced durability.
Product Details
CDQ2B16-15DFCMZ-M9PWVZ
Auto Switch
2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Body Option
With Boss In Head Side And Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm