CDQ2B16-20DCZ-A73H
Product ID:300943
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-20DCZ-A73H
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection and control.
  • 216mm bore size with 20mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Rubber bumper (Body Option C) ensures smooth operation and reduced noise.
  • 5Through-hole mounting (B) for secure and flexible installation.
Product Details
CDQ2B16-20DCZ-A73H
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm