CDQ2B16-25DZ-M9BMAPC
Product ID:392839
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-25DZ-M9BMAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 216mm bore size and 25mm standard stroke for versatile applications.
  • 3Solid-state auto switch with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Through-hole mounting style ensures secure and stable installation.
  • 5DC24V (10~28V) compatible with indicator light for reliable operation monitoring.
Product Details
CDQ2B16-25DZ-M9BMAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke
Standard Stroke 25 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm