CDQ2B16-30DMZ-V
Product ID:384425
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-30DMZ-V
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 216mm bore size with 30mm standard stroke for reliable performance.
  • 3Rod end male thread (M) for versatile mounting options.
  • 4Dual-side auto switch mounting groove for flexible sensor installation.
  • 5Single knuckle joint (V) for adjustable rod end positioning.
Product Details
CDQ2B16-30DMZ-V
Auto Switch
Without Auto Switch
Rod End Bracket
Single Knuckle Joint
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 30 mm
Bore Size
Bore Size 16 mm