CDQ2B16-5SZ-L-M9PVSAPC
Product ID:384424
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-5SZ-L-M9PVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable auto switch detection in compact automation setups.
  • 216mm bore size and 5mm standard stroke ensure precise linear motion control.
  • 3Solid-state auto switch (M9PVSAPC) with pre-wired M8-3 pin connector for easy installation.
  • 4Single-acting, spring-return design for efficient operation in tight spaces.
  • 5Versatile mounting options with through-hole style and shipped mounting bolts.
Product Details
CDQ2B16-5SZ-L-M9PVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
Shipped Together
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm