CDQ2B16-5SZ-M9BVSAPC
Product ID:392935
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B16-5SZ-M9BVSAPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position sensing and switch operation.
  • 216mm bore size with 5mm standard stroke for precise linear motion.
  • 3Solid-state auto switch with M8-3 pin pre-wired connector for easy installation.
  • 4Single-acting, spring return design ensures quick and efficient operation.
  • 5Through-hole mounting style provides flexibility in installation.
Product Details
CDQ2B16-5SZ-M9BVSAPC
Auto Switch
Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M8-3 pin, With Indicator Light, 2-wire, Perpendicular, Lead Wire :0.5m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ50 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Action
Single Acting, Spring Return
Cylinder Stroke
Standard Stroke 5 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 16 mm