CDQ2B180-75DCMZ
Product ID:392607
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B180-75DCMZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for easy sensor mounting and position detection.
  • 2180mm bore size delivers high force output for heavy-duty applications.
  • 375mm standard stroke ensures precise and reliable linear motion.
  • 4Rod end male thread (M) for secure and versatile mounting options.
  • 54-sided auto switch mounting groove (Z) for flexible sensor installation.
Product Details
CDQ2B180-75DCMZ
Auto Switch
Without Auto Switch
Auto Switch Mounting Groove
4 Sides
Body Option
Rod End Male Thread
Cylinder Stroke
Standard Stroke 75 mm
Port Thread Type
Rc
Bore Size
Bore Size 180 mm