CDQ2B20-10DCZ-A93LS
Product ID:392902
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-10DCZ-A93LS
Key Features
  • 1Built-in magnet for reliable position detection in automation systems.
  • 220mm bore size and 10mm stroke for precise linear motion control.
  • 3Reed auto switch with indicator light for easy monitoring (DC24V/AC100V compatible).
  • 4Through-hole mounting style for secure and flexible installation.
  • 5Rubber bumper included for shock absorption and extended lifespan.
Product Details
CDQ2B20-10DCZ-A93LS
Number Of Auto Switches
1 pc.
Auto Switch
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 10 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm