CDQ2B20-15DZ-M9PAVZ
Product ID:392705
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-15DZ-M9PAVZ
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation systems.
  • 320mm bore size and 15mm standard stroke for efficient pneumatic performance.
  • 4Rc/M thread ports ensure secure and leak-free connections.
  • 5Solid-state auto switch with 5m lead wire and multi-voltage support (DC4.5~28V).
Product Details
CDQ2B20-15DZ-M9PAVZ
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, Grommet, With Indicator Light, 3-wire (PNP), Perpendicular, Lead Wire :5m, Apply Voltage :DC5V,12V,24V(DC4.5~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
Standard (Rod End Female Thread)
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 15 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm