CDQ2B20-20DCMZ-M9BAMDPC
Product ID:384628
Updated: 2026/5/11
SMC CDQ2B20-20DCMZ-M9BAMDPC
Key Features
  • 1Built-in magnet for precise position detection in automation applications.
  • 220 mm bore size and 20 mm standard stroke for versatile industrial use.
  • 3Water-resistant auto switch with M12-4 pin connector for durability in harsh environments.
  • 4Rubber bumper and rod end male thread for enhanced shock absorption and mounting flexibility.
  • 5Solid-state auto switch with 2-color indicator for easy monitoring and DC24V compatibility.
Product Details
CDQ2B20-20DCMZ-M9BAMDPC
Auto Switch
Water Resistant 2-color Indicator, Solid State Auto Switch, With Pre-wired Connector M12-4 pin, With Indicator Light, 2-wire, In-line, Lead Wire :1m, Apply Voltage :DC24V(DC10~28V)
Rod End Bracket
None
Mounting Bolt
None
Auto Switch Mounting Groove
Φ12-Φ25 2 Sides/Φ32-Φ100 4 Sides
Body Option
With Rubber Bumper And Rod End Male Thread
Cylinder Stroke 2
Without Cylinder Stroke 2
Dual Stroke Mark
Without Two Stroke Mark
Cylinder Stroke
Standard Stroke 20 mm
Port Thread Type
Rc/M Thread
Bore Size
Bore Size 20 mm